Victron Current Transformer 100A:50mA f/MultiPlus-II 5M/16.4' [CTR110000550]
HomeStore
The Story
Current Transformer 100A:50mA for MultiPlus-II 5M/16.4'
The Current Transformer 100A:50mA is designed for use with the Victron MultiPlus-II and MultiGrid-II to enable advanced energy features such as PowerControl, PowerAssist, and self-consumption optimization through external current sensing.
Features:
  • Supports PowerControl and PowerAssist functions
  • Enables self-consumption optimization
  • Rated for 100A:50mA; 400A:50mA
  • Compatible with MultiPlus-II
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Description
Features:
  • Compatible with MultiPlus-II
Victron Current Transformer 100A:50mA f/MultiPlus-II 5M/16.4' [CTR110000550] | Harbor Supply