HomeStore
The Story
The GX Tank is compatible with current senders (4 to 20 mA) as well as voltage senders (0 to 10 V). The connection to the GX Device is via USB, which is also how the GX Tank is powered: no additional power wires are required.
Tank sender wiring is kept as simple as possible: two of the four inputs provide a 24 V power supply, to power the sender. The other two channels do require an external power supply, and there is power in the terminal together with fused outputs to facilitate that.
Upper and lower limits are configurable, to allow using senders that provide only part of the scale, for example, 0 to 5 V.
Faulty sensors and wiring issues are detected: an alarm will be raised when values are out of range.
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Quick Guide (pdf)
Brochure (pdf)
Description