Victron MEGA-Fuse 200A/58V f/48V Products (Package of 1) [CIP137200010]
HomeStore
-65%
The Story
MEGA-Fuse 200A/58V for 48V Products (Package of 1)
Victron Energy's MEGA fuses are frequently used in Victron Energy DC distribution systems. This particular package contains ONE Victron MEGA 200 amp fuse that’s designed for 48V products.
Specifications:
  • Max Current Rating: 200 amps
  • Max Voltage Rating: 58 volts
  • Approximate Voltage Drop: 80 mV
  • Cold Resistance: 0.25 mΩ
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Specifications:
  • Amperage: 200a
  • Fuse Type: MEGA/AMG
  • Type: Fuses
  • Box Dimensions: 0"H x 4"W x 7"L WT: 0.05 lbs
  • UPC: 8719076016694
Description
  • Max Current Rating: 200 amps
  • Max Voltage Rating: 58 volts
  • Cold Resistance: 0.25 mΩ
  • Amperage: 200a
  • Fuse Type: MEGA/AMG
  • Type: Fuses
  • UPC: 8719076016694
Quick Guide (pdf)
Brochure (pdf)
Victron MEGA-Fuse 200A/58V f/48V Products (Package of 1) [CIP137200010] | Harbor Supply