Victron MEGA-Fuse 500A/32V (Package of 5 Pieces) [CIP136500010]
HomeStore
-65%
The Story
MEGA-Fuse 500A/32V (Package of 5 Pieces)
Specifications:
  • Max Current Rating: 500 amps
  • Max Voltage Rating: 32 volts
  • Approximate Voltage Drop: 80 mV
  • Cold Resistance: 0.22 mΩ
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Specifications:
  • Amperage: 500a
  • Fuse Type: MEGA/AMG
  • Type: Fuses
  • Box Dimensions: 0"H x 4"W x 7"L WT: 0.15 lbs
  • UPC: 8719076016670
Quick Guide (pdf)
Brochure (pdf)
Description
  • Max Current Rating: 500 amps
  • Max Voltage Rating: 32 volts
  • Cold Resistance: 0.22 mΩ
  • Amperage: 500a
  • Fuse Type: MEGA/AMG
  • Type: Fuses
  • UPC: 8719076016670
Quick Guide (pdf)
Brochure (pdf)
Victron MEGA-Fuse 500A/32V (Package of 5 Pieces) [CIP136500010] | Harbor Supply