Victron Orion-Tr Smart 12/24 10 AMP (240W) Isolated DC-DC Charger or Power Supply [ORI122424120]
HomeStore
-65%
The Story
Orion-TR Smart 12/24-10A (240W) Isolated DC-DC Charger or Power Supply
Bluetooth Smart Enabled
Fully programmable
  • Battery charge algorithm (configurable) or fixed output.
  • Smart Alternator Compatibility: engine running detection mechanism
Adaptive 3-Stage Charge Algorithm: Bulk – Absorption – Float
  • For lithium batteries, the absorption time is fixed; the default is 2 hours
  • Alternatively, a fixed output voltage can be chosen
Suitable for Use in Vehicles with a Smart Alternator (Euro 5 and Euro 6 Engines)
Remote On/Off
Screw Terminals
No special tools are needed for installation. Input fuse (not replaceable)
*Input fuse (not replaceable)
Specifications:
  • Input Voltage Range: 8-17 V
  • Under Voltage Shut Down: 7 V
  • Under Voltage Restart: 7.5 V
  • Nominal Output Voltage: 24.2 V
  • Output Voltage Adjust Range: 20-30 V
  • Output Voltage Tolerance: +/- 0,2 V
  • Output Noise: 2 mV rms
  • Cont. Output Current at Nominal Output Voltage and 40 Degrees C: 10 A
  • Maximum Output Current (10 S) at Nominal Output Voltage minus 20%: 15 A
  • Short Circuit Output Current: 25 A
  • Cont. Output Power at 25 Degrees C: 280 W
  • Cont. Output Power at 40 Degrees C: 240 W
  • Efficiency: 88 %
  • No Load Input Current (2): < 100 mA
  • Standby Current: Less than 1A
  • Can Be Used as Power Supply: Yes, output voltage can be set with Bluetooth
  • Galvanic Isolation: 200 VDC between input, output, and case
  • Operating Temperature Range -20 to +55 °C (derate 3 % per °C above 40 °C)
  • Humidity: Max. 95 % non-condensing
  • DC Connection: Screw terminals
  • Maximum Cable Cross-Section: 16 mm²  AWG6
  • Weight: 1,8 kg (3 lb)
  • Dimensions (H x W x D):130 x 186 x 70 mm  (5.1 x 7.3 x 2.8 inch)
  • Protection Category IP43 (electronic components), IP22 (connection area)
  • Safety Standards: EN 60950
  • Emission/Immunity Standards: EN 61000-6-3, EN 55014-1 / EN 61000-6-2, EN 61000-6-1, EN 55014-2
Quick Guide (pdf)
Victron Orion-Tr Smart 12/24 10 AMP (240W) Isolated DC-DC Charger or Power Supply [ORI122424120] - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Victron Orion-Tr Smart 12/24 10 AMP (240W) Isolated DC-DC Charger or Power Supply [ORI122424120] - Image 3
Details & Craftsmanship
Description
Bluetooth Smart Enabled
Fully programmable
Remote On/Off
Screw Terminals
*Input fuse (not replaceable)
Specifications:
  • Input Voltage Range: 8-17 V
  • Under Voltage Shut Down: 7 V
  • Under Voltage Restart: 7.5 V
  • Output Noise: 2 mV rms
  • Efficiency: 88 %
  • Weight: 1,8 kg (3 lb)
  • Safety Standards: EN 60950
Quick Guide (pdf)
Victron Orion-Tr Smart 12/24 10 AMP (240W) Isolated DC-DC Charger or Power Supply [ORI122424120] | Harbor Supply