Victron Orion-TR Smart DC-DC 24/24-17 17a (400W) Isolated Charger or Power Supply [ORI242440120]
HomeStore
The Story
Orion-TR Smart Isolated DC-DC Converter - 24 VDC to 24 VDC - 400W - 17AMP
Bluetooth Smart Enabled:
Fully Programmable:
  • Adaptive 3-Stage Charge Algorithm: Bulk – Absorption – Float:
  • For lithium batteries, the absorption time is fixed (the default is 2 hours).
  • Alternatively, a fixed output voltage can be chosen.
Suitable for Use in Vehicles with a Smart Alternator (Euro 5 and Euro 6 Engines):
Remote On/Off:
Specifications:
  • Input Voltage Range: 20-35 V
  • Under Voltage Shut Down: 14 V
  • Under Voltage Restart: 15 V
  • Nominal Output Voltage: 24.2 V
  • Output Voltage Adjust Range: 20-30 V
  • Output Voltage Tolerance: +/- 0,2 V
  • Output Noise: 2 mV rms
  • Cont. Output Current at Nominal Output Voltage and 40 Degrees C: 17 A
  • Maximum Output Current (10 S) at Nominal Output Voltage: 25 A
  • Short Circuit Output Current: 40A
  • Cont. Output Power at 25 Degrees C: 480 W
  • Cont. Output Power at 40 Degrees C: 400 W
  • Efficiency: 89%
  • No Load Input Current (2): < 80 mA
  • Standby Current: Less than 1 mA
  • Galvanic Isolation: 200 VDC between input, output, and case
  • Operating Temperature Range: -20 to +55 Degrees C (derate 3 % per °C above 40 °C)
  • Humidity: Max. 95 % non-condensing
  • DC Connection: Screw terminals
  • Maximum Cable Cross-Section: 16 mm² AWG6
  • Weight: 1,6 kg (3.5 lb)
  • Dimensions (h x w x d) 130 x 186 x 70 mm (5.1 x 7.3 x 2.8 inch)
  • Protection Category: IP43 (electronic components), IP22 (connection area)
  • Safety Standards: EN 60950
  • Immunity Standards: EN 61000-6-2, EN 61000-6-1, EN 55014-2
  • Automotive Directive Standards: ECE R10-5
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Brochure (pdf)
Victron Orion-TR Smart DC-DC 24/24-17 17a (400W) Isolated Charger or Power Supply [ORI242440120] - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Bluetooth Smart Enabled:
Fully Programmable:
Remote On/Off:
Specifications:
  • Input Voltage Range: 20-35 V
  • Under Voltage Restart: 15 V
  • Output Noise: 2 mV rms
  • Efficiency: 89%
  • Weight: 1,6 kg (3.5 lb)
  • Safety Standards: EN 60950
Brochure (pdf)
Victron Orion-TR Smart DC-DC 24/24-17 17a (400W) Isolated Charger or Power Supply [ORI242440120] | Harbor Supply