Victron Phoenix Inverter 12 VDC - 375W - 120 VAC - 50/60Hz [PIN123750500]
HomeStore
-65%
The Story
Phoenix Inverter 12 VDC - 375W - 120 VAC - 50/60Hz
Inverters allow you to power domestic equipment - requiring 230V/120V AC - using 'leisure' or 'automotive' batteries rated at 12V, 24V or 48V DC.
Warranty Info
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Specifications:
  • Inverter Input Voltage: 9-17v
  • Inverter Surge Rating: 700w
  • Inverter Cont. Output Wattage: 375w
  • GFCI: No
  • DC Connection Type: Hardwire
  • Waveform: Pure Sine Wave
  • Outlet Qty: 1 Duplex GFCI
  • Inverter Output Voltage: 120v
  • AC Connection Type: Hardwire
  • Box Dimensions: 6"H x 9"W x 12"L WT: 8.3 lbs
  • UPC: 8719076035961
Quick Guide (pdf)
Brochure (pdf)
Description
Warranty Info
Specifications:
  • Inverter Surge Rating: 700w
  • GFCI: No
  • DC Connection Type: Hardwire
  • Waveform: Pure Sine Wave
  • Outlet Qty: 1 Duplex GFCI
  • AC Connection Type: Hardwire
  • UPC: 8719076035961
Quick Guide (pdf)
Brochure (pdf)
Victron Phoenix Inverter 12 VDC - 375W - 120 VAC - 50/60Hz [PIN123750500] | Harbor Supply