Victron Skylla-i Battery Charger 24/100 (3) 230V Battery Charger [SKI024100002]
HomeStore
The Story
Skylla-i Battery Charger 24/100 (3) 230V Battery Charger
The Skylla-i (3) features 3 isolated outputs. All outputs can supply the full rated output current.
Features:
  • Less maintenance and aging when the battery is not in use: Storage mode - The storage mode kicks in whenever the battery has not been subjected to discharge for 24 hours. In the storage mode float voltage is reduced to 2.2V/cell (26.4V for 24V battery) to minimize gassing and corrosion of the positive plates. Once a week the voltage is raised back to the absorption level to ‘refresh’ the battery. This feature prevents stratification of the electrolyte and sulphation, a major cause of early battery failure.
Specifications:
  • Input voltage (VAC): 230V
  • Input voltage range (VAC): 185-265V
  • Input voltage range (VDC): 180-350V
  • Maximum AC input current @ 180 VAC: 20A
  • Frequency (Hz): 45-65Hz
  • Charge voltage 'absorption' (VDC): 28.8V
  • Charge voltage 'float' (VDC): 27.6V
  • Charge voltage ‘storage’ (VDC): 26.4V
  • Charge current (A): 3 x 100A (max total output: 100A)
  • Charge algorithm: 7-stage adaptive
  • Battery capacity: 500-1000Ah
  • Charge algorithm (LiFePO4): 3 stages, with on-off control or CAN bus control
  • Temperature sensor: Yes
  • Power supply mode: Yes
  • Remote on-off port: Yes (can be connected to a Li-Ion BMS)
  • VE.Can communication port: Two RJ45 connectors, NMEA2000 protocol, galvanically isolated. Integrated 12V CAN-bus power supply, 30V DC maximum
  • Synchronized parallel operation: Yes, with VE.Can
  • Forced cooling: Yes
  • Protection: Battery reverse polarity (fuse) / Output short circuit / Over temperature
  • Operating temp. range: -20 to 60°C (Full output current up to 40°C)
  • Material & Colour: aluminium (blue RAL 5012)
  • Battery connection: M8 bolts
  • 230 VAC-connection: screw-clamp 10mm² (AWG 7)
  • Protection category: IP21
  • Weight: 16 lbs. (7 kg)
  • Dimensions (hxwxd): 405 x 250 x 150 in (16.0 x 9.9 x 5.9mm)
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Specifications:
  • Charger Input - Voltage: 230v
  • Charger Output - Amps: 100a
  • Charger Output Voltage: 24v
  • Charging Banks: 3
  • Portable: No
  • Box Dimensions: 10"H x 14"W x 20"L WT: 19.85 lbs
  • UPC: 8719076026259
Quick Guide (pdf)
Description
Features:
  • Input voltage (VAC): 230V
  • Frequency (Hz): 45-65Hz
  • Battery capacity: 500-1000Ah
  • Temperature sensor: Yes
  • Power supply mode: Yes
  • Forced cooling: Yes
  • Battery connection: M8 bolts
  • Protection category: IP21
  • Weight: 16 lbs. (7 kg)
  • Charger Output - Amps: 100a
  • Charger Output Voltage: 24v
  • Charging Banks: 3
  • Portable: No
  • UPC: 8719076026259
Quick Guide (pdf)
Victron Skylla-i Battery Charger 24/100 (3) 230V Battery Charger [SKI024100002] | Harbor Supply