Victron Skylla-IP65 12/70 1+1 120-240VAC Battery Charger [SKY012070000]
HomeStore
-65%
The Story
Skylla-IP65 12/70 1+1 120-240VAC Battery Charger
Both models are available in two versions:
  • 3 full rated outputs
  • 1 full rated output together with an isolated 3A trickle charge output for a starter battery
Models:12V/70A & 24V/35A
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Specifications:
  • Portable: No
  • Charging Banks: 1+(1)
  • Charger Output Voltage: 12v
  • Charger Output - Amps: 70a
  • Charger Input - Voltage: 120/240v
  • Box Dimensions: 10"H x 15"W x 19"L WT: 17.3 lbs
  • UPC: 8719076051961
Quick Guide (pdf)
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Description
  • 3 full rated outputs
Models:12V/70A & 24V/35A