Victron SmallBMS f/Smart LiFePO4 Batteries w/M8 [BMS400100000]
HomeStore
-65%
The Story
SmallBMS for Smart LiFePO4 Batteries with M8
The smallBMS is intended for use with Victron Smart LiFePo4 batteries with M8 circular connectors. The smallBMS has three outputs, similar to the VE.Bus BMS. Load Disconnect output The Load output is normally high and becomes free-floating in case of the cell under voltage (default 2,8V/cell, adjustable on the battery between 2,6V and 2,8V per cell). Maximum current: 1A. The Load output is not short-circuit protected.
The Load output can be used to control:
  • A high current relay or contactor.
  • The remote on/off the input of a Battery Protect, inverter or DC-DC converter, or other loads.
Pre-alarm output
The pre-alarm output is normally free-floating and becomes high in case of the imminent cell under voltage (default 3,1V/cell, adjustable on the battery between 2,85V and 3,15V per cell). Maximum current: 1A (not short circuit protected).
The minimum delay between pre-alarm and load disconnect is 30 seconds.
Charge disconnect output
The Charger output is normally high and becomes free-floating in case of imminent cell overvoltage or over-temperature. Maximum current: 10mA. The Charger output is not suitable to power an inductive load such as a relay coil.
The Charger output can be used to control:
  • The remote on/off of a charger
  • A Cyrix-Li-Charge relay
  • A Cyrix-Li-ct Battery Combiner
System on/off input
Protects 12V, 24V and 48V systems
Operating voltage range: 8 to 70V DC.
LED indicators:
  • Load ON (blue): Load output high (cell voltage >2.8V, adjustable on the battery).
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Quick Guide (pdf)
Brochure (pdf)
Victron SmallBMS f/Smart LiFePO4 Batteries w/M8 [BMS400100000] - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Victron SmallBMS f/Smart LiFePO4 Batteries w/M8 [BMS400100000] - Image 3
Details & Craftsmanship
Description
Pre-alarm output
Charge disconnect output
  • A Cyrix-Li-Charge relay
System on/off input
LED indicators: