Xantrex XPower 1500 Inverter GFCI & Remote ON/OFF UL458 [813-1500-UL]
HomeStore
-65%
The Story
Mobile Power for Trucks, RVs and Boats
Product Features:
  • Portable power for AC products
  • Two GFCI AC receptacles for connecting multiple loads
  • High surge capacity for products that require more power to start
  • High efficiency - converts virtually all the battery's available power to AC
  • Mounting brackets for convenient installation
  • Heavy duty stud connectors
  • Remote on/off switch included
Protection Features:
  • Overload and over temperature shutdown
  • Over voltage protection (15.0 VDC)
  • Low voltage alarm (11.0 VDC)
  • Low voltage cut-out (10.5 VDC)
Product Applications:
  • Handheld Power Tools: drills, jigsaws, sanders and buffers
  • Office Equipment: computers with 17" monitors, facsimile machines
    Specifications:
    • DC Connection Type: Hardwire
    • GFCI: Yes
    • Outlet Qty: 1 Duplex GFCI
    • Inverter Surge Rating: 3000w
    • Inverter Input Voltage: 12v
    • Waveform: Modified Sine Wave
    • AC Connection Type: Hardwire
    • Inverter Output Voltage: 115v +/- 5%
    • Inverter Cont. Output Wattage: 1500w
    • Box Dimensions: 6"H x 8"W x 17"L WT: 7.2 lbs
    • UPC: 715535896478
    Quick Guide (pdf)
    Owner's Manual (pdf)
    Brochure (pdf)
Description
Product Features:
  • Heavy duty stud connectors
Protection Features:
  • Low voltage alarm (11.0 VDC)
Product Applications:
    Specifications:
    • DC Connection Type: Hardwire
    • GFCI: Yes
    • Outlet Qty: 1 Duplex GFCI
    • Inverter Surge Rating: 3000w
    • Inverter Input Voltage: 12v
    • Waveform: Modified Sine Wave
    • AC Connection Type: Hardwire