Balmar 621 Series 120A Kit w/MC-618 Regulator, T-Sensor, K6 Pulley, Single Foot  Mounting Hardware [621-VUP-MC-120-K6]
HomeStore
-65%
The Story
621 Series 120A Kit with MC-618 Regulator, T-Sensor, K6 Pulley, Single Foot & Mounting Hardware
Kit Includes:
  • 621-120-K6 Alternator
  • MC-618 Regulator
  • Temperature Sensors
  • Mounting Hardware
621-120-K6 Alternator: 120A, 12V, Spindle Mount (Single Foot), 1-2in, K6 Serpentine Pulley, Isolated Ground
1" Motorola-Style Mounting;  Typical for Westerbeke, Lehman, Hino & Pathfinder Engines
2" Delco-Style Mounting;  Typical for Volvo Penta (Gas & Diesel), John Deere, Perkins, Mercruiser, Pleasurecraft, Crusader, Indmar, Marine Power & other GM-based Engines
Specifications:
  • Voltage: 12v
  • Amperage: 120A
  • Box Dimensions: 10"H x 10"W x 14"L WT: 7.46 lbs
  • UPC: 676205750950
Quick Guide (pdf)
Description
Kit Includes:
  • 621-120-K6 Alternator
  • MC-618 Regulator
  • Temperature Sensors
  • Mounting Hardware
Specifications:
  • Voltage: 12v
  • Amperage: 120A
  • UPC: 676205750950
Quick Guide (pdf)
Balmar 621 Series 120A Kit w/MC-618 Regulator, T-Sensor, K6 Pulley, Single Foot Mounting Hardware [621-VUP-MC-120-K6] | Harbor Supply