Balmar Alternator 100 AMP 12V 1-2" Single Foot Spindle Mount J10 Pulley w/Isolated Ground [621-100-J10]
HomeStore
-65%
The Story
Alternator 100 AMP 12V 1-2" Single Foot Spindle Mount J10 Pulley with Isolated Ground
Alternator, 621 Series, 100A, 12V, Spindle Mount (Single Foot), 1-2in, J10 AltMount Serpentine Pulley, Isolated Ground 1" Motorola-Style Mounting;  Typical for Westerbeke, Lehman, Hino & Pathfinder Engines 2" Delco-Style Mounting;  Typical for Volvo Penta (Gas & Diesel), John Deere, Perkins, Mercruiser, Pleasurecraft, Crusader, Indmar, Marine Power & other GM-based Engines
Replaces: 621-100-SR-IG
Specifications:
  • Amperage: 100A
  • Voltage: 12v
  • Box Dimensions: 9"H x 10"W x 10"L WT: 12.9 lbs
  • UPC: 676205500685
Brochure (pdf)
Description
Replaces: 621-100-SR-IG
Specifications:
  • Amperage: 100A
  • Voltage: 12v
  • UPC: 676205500685
Brochure (pdf)
Balmar Alternator 100 AMP 12V 1-2" Single Foot Spindle Mount J10 Pulley w/Isolated Ground [621-100-J10] | Harbor Supply