Balmar Alternator 120 AMP 12V 1-2" Single Foot Spindle Mount Dual Vee Pulley w/Isolated Ground [621-120-DV]
HomeStore
-65%
The Story
Alternator 120 AMP 12V 1-2" Single Foot Spindle Mount Dual Vee Pulley with Isolated Ground
Alternator, 621 Series, 120A, 12V, Spindle Mount (Single Foot), 1-2in, Dual Deep Vee Pulley, Isolated Ground 1" Motorola-Style Mounting;  Typical for Westerbeke, Lehman, Hino & Pathfinder Engines 2" Delco-Style Mounting;  Typical for Volvo Penta (Gas & Diesel), John Deere, Perkins, Mercruiser, Pleasurecraft, Crusader, Indmar, Marine Power & other GM-based Engines
Replaces: 621-120-SR-IG
Specifications:
  • Amperage: 120A
  • Voltage: 12v
  • Box Dimensions: 9"H x 10"W x 10"L WT: 13.6 lbs
  • UPC: 676205131087
Brochure (pdf)
Description
Replaces: 621-120-SR-IG
Specifications:
  • Amperage: 120A
  • Voltage: 12v
  • UPC: 676205131087
Brochure (pdf)
Balmar Alternator 120 AMP 12V 1-2" Single Foot Spindle Mount Dual Vee Pulley w/Isolated Ground [621-120-DV] | Harbor Supply