Balmar Alternator 120 AMP 12V 4" Dual Foot Saddle K6 Pulley w/Isolated Ground [604-120-K6]
HomeStore
-65%
The Story
Alternator 120 AMP 12V 4" Dual Foot Saddle K6 Pulley with Isolated Ground
Alternator, 604 Series, 120A, 12V, Saddle Mount (Dual Foot), 4in, K6 Serpentine Pulley, Isolated Ground 4" J-180-Style Mounting;  Typical for Caterpillar, Cummins, Detroit Diesel & John Deere Engines
Replaces: 604-120-SR-IG
Specifications:
  • Amperage: 120A
  • Voltage: 12v
  • Box Dimensions: 9"H x 9"W x 10"L WT: 13.35 lbs
  • UPC: 676205750615
Brochure (pdf)
Description
Replaces: 604-120-SR-IG
Specifications:
  • Amperage: 120A
  • Voltage: 12v
  • UPC: 676205750615
Brochure (pdf)
Balmar Alternator 120 AMP 12V 4" Dual Foot Saddle K6 Pulley w/Isolated Ground [604-120-K6] | Harbor Supply