Balmar Alternator 120 AMP Kit 12V 3.15" Dual Foot Saddle Dual Vee Pulley Regulator  Temp Sensor [60-YP-MC-120-DV]
HomeStore
-65%
The Story
Alternator 120 AMP Kit 12V 3.15" Dual Foot Saddle Dual Vee Pulley Regulator & Temp Sensor
Kit Includes: a 60-120-DV Alternator, MC-618 Regulator, Temperature Sensors, Mounting Hardware
60-120-DV Alternator: 120A, 12V, Saddle Mount (Dual Foot), 3.15in, Dual Deep Vee Pulley, Isolated Ground
Hitachi-Style Mounting; Typical for Yanmar, Westerbeke, Lehman & Perkins-Sabre Engines
Replaces: 60-YP-MC-120-SR-KIT
Specifications:
  • Amperage: 120A
  • Voltage: 12v
  • Box Dimensions: 10"H x 11"W x 14"L WT: 9 lbs
  • UPC: 676205000512
Brochure (pdf)
Description
Replaces: 60-YP-MC-120-SR-KIT
Specifications:
  • Amperage: 120A
  • Voltage: 12v
  • UPC: 676205000512
Brochure (pdf)
Balmar Alternator 120 AMP Kit 12V 3.15" Dual Foot Saddle Dual Vee Pulley Regulator Temp Sensor [60-YP-MC-120-DV] | Harbor Supply