Balmar Alternator 170 AMP 12V 3.15" Dual Foot Saddle J10 Pulley [XT-CR-170-J10]
HomeStore
-65%
The Story
Alternator 170 AMP 12V 3.15" Dual Foot Saddle J10 Pulley
Alternator, XT Series, 170A, 12V, Saddle Mount (Dual Foot), 3.15in, J10 AltMount Serpentine Pulley, Case Ground
Hitachi-Style Mounting; Typical for Yanmar, Westerbeke, Lehman & Perkins-Sabre Engines
Specifications:
  • Amperage: 170A
  • Voltage: 12v
  • Box Dimensions: 9"H x 10"W x 10"L WT: 14 lbs
  • UPC: 676205503631
Brochure (pdf)
Description
Specifications:
  • Amperage: 170A
  • Voltage: 12v
  • UPC: 676205503631
Brochure (pdf)
Balmar Alternator 170 AMP 12V 3.15" Dual Foot Saddle J10 Pulley [XT-CR-170-J10] | Harbor Supply