Balmar Alternator 250 AMP 12V 3.15" Dual Foot Saddle K6 Pulley [XT-DF-250-K6]
HomeStore
-65%
The Story
Alternator 250 AMP 12V 3.15" Dual Foot Saddle K6 Pulley
Alternator, XT Series, 250A, 12V, Saddle Mount (Dual Foot), 3.15in, K6 Serpentine Pulley, Case Ground
Hitachi-Style Mounting; Typical for Yanmar, Westerbeke, Lehman & Perkins-Sabre Engines
Specifications:
  • Amperage: 250A
  • Voltage: 12v
  • Box Dimensions: 9"H x 10"W x 10"L WT: 16 lbs
  • UPC: 676205502283
Brochure (pdf)
Description
Specifications:
  • Amperage: 250A
  • Voltage: 12v
  • UPC: 676205502283
Brochure (pdf)
Balmar Alternator 250 AMP 12V 3.15" Dual Foot Saddle K6 Pulley [XT-DF-250-K6] | Harbor Supply