Samlex 100W Fully Isolated DC-DC Converter - 8A - 20-35V Input - 12.5V Output [IDC-100B-12]
HomeStore
The Story
100W Fully Isolated DC-DC Converter - 8A - 20-35V Input - 12.5V Output
Features:
  • Fully Isolated
  • Short Circuit Protected
  • Current Limited
  • 2 Year Warranty
  • CE Approved
Specifications:
  • Input: 20-35 VDC
  • Output: 12.5 VDC
  • Amps: 8 Amps
  • Weight: 1.2 (lbs)
  • Weight: 0.54 (kg)
  • Dimensions: 6 x 3.5 x 1.9 (in)
  • Dimensions: 15.2 x 8.9 x 4.8 (cm)
  • Safety: CE
  • Warranty: 2 Year Limited
Applications:
  • Earth moving equipment
  • Heavy trucks
  • Buses
  • Marine vehicles
  • CB radios
  • 12 Volt lighting systems
  • AM/FM sound systems
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Description
Features:
  • Fully Isolated
  • Short Circuit Protected
  • Current Limited
  • 2 Year Warranty
  • CE Approved
Specifications:
  • Input: 20-35 VDC
  • Output: 12.5 VDC
  • Amps: 8 Amps
  • Weight: 1.2 (lbs)
  • Weight: 0.54 (kg)
  • Safety: CE
  • Warranty: 2 Year Limited
Applications:
  • Earth moving equipment
  • Heavy trucks
  • Buses
  • Marine vehicles
  • CB radios
  • 12 Volt lighting systems
  • AM/FM sound systems
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Samlex 100W Fully Isolated DC-DC Converter - 8A - 20-35V Input - 12.5V Output [IDC-100B-12] | Harbor Supply