Victron Orion-TR DC-DC Converter - 12 VDC to 12 VDC - 30AMP Isolated [ORI121240110]
HomeStore
-65%
The Story
Orion-TR 12/12-30A (360W) Isolated DC-DC Converter
Remote On/Off Terminal
Screw Terminals
No special tools are needed for installation.
Input Fuse (not replaceable)
On 12 V and 24 V input models only.
Adjustable Output Voltage
Not intended for battery charging (consider using an Orion-Tr Smart for battery charging).
Specifications:
  • Input Voltage Range: 10-17 V
  • Under Voltage Shut Down: 7 V
  • Under Voltage Restart: 7.5 V
  • Nominal Output Voltage: 12.2 V
  • Output Voltage Adjust Range: 10-15 V
  • Output Voltage Tolerance: +/- 0,2 V
  • Output Noise: 2 mV rms
  • Cont. Output Current at Nominal Output Voltage and 40 Degrees C: 30 A
  • Maximum output current (10 s) at nominal output voltage minus 20%: 40 A
  • Short Circuit Output Current: 60 A
  • Cont. Output Power at 25 Degrees C: 430 W
  • Cont. Output Power at 40 Degrees C: 360 W
  • Efficiency: 87 %
  • No Load Input Current (2): < 80 mA
  • Current Consumption: < 200uA when disabled via its remote port
  • Galvanic Isolation: 200 VDC between input, output, and case
  • Operating Temperature Range: -20 to +55 Degrees C (derate 3 % per °C above 40 °C)
  • Humidity: Max. 95 % non-condensing
  • DC Connection: Screw terminals
  • Maximum Cable Cross-Section: 16 mm² AWG6
  • Weight: 1.8 kg (4 lb)
  • Dimensions (H x W x D): 130 x 186 x 80 mm (5.1 x 7.3 x 3.2 inch)
  • Safety Standards: EN 60950
  • Immunity Standards: EN 61000-6-2, EN 61000-6-1, EN 55014-2
Specifications:
  • Charger Input - Voltage: 12v
  • Charger Output - Amps: 30a
  • Charger Output Voltage: 12v
  • Box Dimensions: 4"H x 5"W x 8"L WT: 4.2 lbs
  • UPC: 8719076038825
Quick Guide (pdf)
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Description
Remote On/Off Terminal
Screw Terminals
Input Fuse (not replaceable)
Adjustable Output Voltage
  • Input Voltage Range: 10-17 V
  • Under Voltage Shut Down: 7 V
  • Under Voltage Restart: 7.5 V
  • Output Noise: 2 mV rms
  • Efficiency: 87 %
  • Weight: 1.8 kg (4 lb)
  • Safety Standards: EN 60950
  • Charger Input - Voltage: 12v
  • Charger Output - Amps: 30a
  • Charger Output Voltage: 12v
  • UPC: 8719076038825
Quick Guide (pdf)
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Victron Orion-TR DC-DC Converter - 12 VDC to 12 VDC - 30AMP Isolated [ORI121240110] | Harbor Supply