Samlex 2000W Modified Sine Wave Inverter - 12V [SAM-2000-12]
HomeStore
The Story
2000W Modified Sine Wave Inverter - 12V
SAM Series low interference, high efficiency modified sine wave DC-AC inverters convert 12 VDC to 115 VAC at an output frequency of 60 Hz.
ETL safety listed.
Features:
  • Compact design
  • Load controlled cooling fan
  • Low battery input alarm
  • Universal protection circuit: thermal, battery, overload, short circuit, earth fault
  • Soft start technology
  • Cool surface technology
  • Low interference technology
Specifications:
  • Input: 12 VDC
  • Output: 115 VAC
  • Watts: 2000 Watts
  • Surge: 4000 Watts
  • Outlets: 3
  • Remote Control: SAM-RC
  • Weight: 8.5 (lbs)
  • Weight: 3.9 (kg)
  • Dimensions: 7.95 x 13.58 x 3.3 (in)
  • Dimensions: 202 x 345 x 84 (mm)
  • Safety: ETL
  • Warranty: 2 Year Limited
Applications:
  • Solar power systems
  • Emergency backup power
  • Service vehicles
  • Mobile offices
  • Recreational vehicles, camping
  • Telecommunications
  • Field work/construction sites
  • Home electronics: TV, DVD and video games
  • Tools and appliances
Specifications:
  • Inverter Cont. Output Wattage: 2000w
  • AC Connection Type: Outlet
  • DC Connection Type: Hardwire
  • GFCI: No
  • Outlet Qty: 3
  • Inverter Surge Rating: 4000w
  • Inverter Input Voltage: 12v
  • Inverter Output Voltage: 120v
  • Waveform: Modified Sine Wave
  • Box Dimensions: 5"H x 9"W x 15"L WT: 8.5 lbs
  • UPC: 622988078279
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Description
ETL safety listed.
Features:
  • Compact design
  • Load controlled cooling fan
  • Low battery input alarm
  • Soft start technology
  • Cool surface technology
  • Low interference technology
  • Input: 12 VDC
  • Output: 115 VAC
  • Watts: 2000 Watts
  • Surge: 4000 Watts
  • Outlets: 3
  • Remote Control: SAM-RC
  • Weight: 8.5 (lbs)
  • Weight: 3.9 (kg)
  • Safety: ETL
  • Warranty: 2 Year Limited
Applications:
  • Solar power systems
  • Emergency backup power
  • Service vehicles
  • Mobile offices
  • Telecommunications
  • Tools and appliances
  • AC Connection Type: Outlet
  • DC Connection Type: Hardwire
  • GFCI: No
  • Outlet Qty: 3
  • Inverter Surge Rating: 4000w
  • Inverter Input Voltage: 12v
  • Waveform: Modified Sine Wave
  • UPC: 622988078279
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Samlex 2000W Modified Sine Wave Inverter - 12V [SAM-2000-12] | Harbor Supply