Samlex 3000W Pure Sine Wave Inverter - 12V [PST-3000-12]
HomeStore
The Story
3000W Pure Sine Wave Inverter - 12V
PST Series (120 VAC)
This high efficiency pure sine inverter converts 12 Volts DC to 3000 Watts of AC power at 120 Volts, 60 Hz. Features include temperature controlled cooling, low interference, wide temperature operating range, overload protection, low battery alarm / shut down & low idle power draw. AC power is available from dual NEMA-20R GFCI outlets on the front panel, the unit is also hard wire capable. Safety certified to UL and CSA standards, FCC Compliant.
Optional LCD remote control, model RC-300.
Features:
  • High efficiency & low RF emissions
  • Can be hard wired
  • 2x Surge
  • Wide DC input range
  • Dual GFCI Protected Outlets
  • Wide temperature operating range -20 to +40°C / -4 to +104°F
  • Temperature controlled cooling fan
  • Low idle power draw
  • Safety certified to UL & CSA standards, FCC compliant
Specifications:
  • Input: 12 VDC
  • Output: 120 VAC
  • Watts: 3000 Watts
  • Remote Control: RC-300 Optional
  • Weight: 21.6 (lbs)
  • Weight: 9.8 (kg)
  • Dimensions: 10.35 x 17.97 x 5.71
  • Dimensions: 263 x 456.5 x 145 (mm)
  • Safety: UL, CSA
  • Warranty: 2 Year Limited
Specifications:
  • Inverter Cont. Output Wattage: 3000w
  • Outlet Qty: 2 Duplex GFCI
  • Inverter Input Voltage: 12v
  • Waveform: Pure Sine Wave
  • Box Dimensions: 9"H x 14"W x 21"L WT: 24.8 lbs
  • UPC: 622988072420
Description
PST Series (120 VAC)
Features:
  • Can be hard wired
  • 2x Surge
  • Wide DC input range
  • Dual GFCI Protected Outlets
  • Low idle power draw
  • Input: 12 VDC
  • Output: 120 VAC
  • Watts: 3000 Watts
  • Weight: 21.6 (lbs)
  • Weight: 9.8 (kg)
  • Safety: UL, CSA
  • Warranty: 2 Year Limited
  • Computers, printers
  • Outlet Qty: 2 Duplex GFCI
  • Inverter Input Voltage: 12v
  • Waveform: Pure Sine Wave
  • UPC: 622988072420
Owner's Manual (pdf)
Brochure (pdf)
Samlex 3000W Pure Sine Wave Inverter - 12V [PST-3000-12] | Harbor Supply