Victron Orion-TR DC-DC Converter - 24 VDC to 24 VDC - 280W - 12AMP Isolated [ORI242428110]
HomeStore
-65%
The Story
Orion-TR 24/24-12A (280W) Isolated DC-DC Converter
Isolated Model - separate in and out (-) leads
Remote On/Off Terminal
Input Fuse (not replaceable)
On 12 V and 24 V input models only.
Adjustable Output Voltage
Not intended for battery charging (consider using an Orion-Tr Smart for battery charging).
Specifications:
  • Input Voltage Range: 16-35 V
  • Under Voltage Shut Down: 14 V
  • Under Voltage Restart: 15 V
  • Nominal Output Voltage: 24.2 V
  • Output Voltage Adjust Range: 20-30 V
  • Output Voltage Tolerance: +/- 0,2 V
  • Output Noise: 2 mV rms
  • Cont. Output Current at Nominal Output Voltage and 40 Degrees C: 12 A
  • Maximum Output Current (10 S) at Nominal Output Voltage: 15 A
  • Short Circuit Output Current: 30 A
  • Cont. Output Power at 25 Degrees C: 320 W
  • Cont. Output Power at 40 Degrees C: 280 W
  • Efficiency: 89 %
  • No Load Input Current (2): < 80 mA
  • Galvanic Isolation: 200 VDC between input, output, and case
  • Operating Temperature Range: -20 to +55 Degrees C (derate 3 % per °C above 40 °C)
  • Humidity: Max. 95 % non-condensing
  • DC Connection: Screw terminals
  • Maximum Cable Cross-Section: 16 mm² AWG6
  • Weight: 1.3 kg (3 lb)
  • Dimensions (H x W x D): 130 x 186 x 70 mm (5.1 x 7.3 x 2.8 inch)
  • Safety Standards: EN 60950
  • Immunity Standards: EN 61000-6-3, EN 61000-6-1, EN 55014-2
  • Automotive Directive Standards: ECE R10-5
Please contact your dealer for any returns, repairs or support issues related to this product.
Brochure (pdf)
Victron Orion-TR DC-DC Converter - 24 VDC to 24 VDC - 280W - 12AMP Isolated [ORI242428110] - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Description
Remote On/Off Terminal
Input Fuse (not replaceable)
Adjustable Output Voltage
Specifications:
  • Input Voltage Range: 16-35 V
  • Under Voltage Restart: 15 V
  • Output Noise: 2 mV rms
  • Efficiency: 89 %
  • Weight: 1.3 kg (3 lb)
  • Safety Standards: EN 60950
Brochure (pdf)
Victron Orion-TR DC-DC Converter - 24 VDC to 24 VDC - 280W - 12AMP Isolated [ORI242428110] | Harbor Supply